Yeşil Çay Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen yeşil çay için yapılan son araştırmalar, yeşil çayın vücudun her hücresi için faydalı olduğunu gösteriyor.

Sonbaharla birlikte vücut bağışıklığına ekstra önem vermemiz gereken günlerde yeşil çay devreye giriyor. Günde 3-5 fincan arası yeşil çay içenlerin 1 fincandan az içenlere göre herhangi bir hastalıktan ölme risklerinin %16 az olduğu belirtiliyor.

Yeşil çaydaki EGCG olarak isimlendirilen antioksidanın vücuttaki yağ yakım hızını arttırdığı ve obezite ile savaştığı biliniyor. Amerika’da yapılan araştırmalar yeşil çayın yağ oksidasyonunu arttırdığı ve bu sayede depolanan yağların egzersiz yapıyormuş gibi enerjiye çevrilerek özellikle karın bölgesinde azaltıldığını gösteriyor.

Yapılan araştırmaların yeşil çayla ilgili bizlere gösterdiği bir diğer fayda ise düzenli yeşil çay tüketenlerin, tüketmeyenlere göre daha az zihinsel gerileme yaşadığı ve hafızalarını diri tuttukları. Yeşil çayın popüleritesinin hızla armasının başlıca sebeplerinden biri de sindirim sistemini düzene sokması olarak dikkat çekiyor. Bunların dışında yeşil çay stresi azaltıyor, yorgunluğu alıyor ve depresyonu gideriyor.