Yeşil Çay Demleme

Yeşil çay demleme işleminde doğru demlik, suyun ısısı ve kalitesinin yanı sıra uygulanan teknik önemlidir. Yeşil çay demlerken yapılan hatalardan en önemlisi yeşil çayı kaynar suyla demlemektir. Yeşil çay demlemek için uygun ısı 60-80 derece arasıdır. Mutfak termometreniz yok ise uygun sıcaklığı yakalamak için suyu kaynattıktan sonra 1-2 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Yeşil çay demlerken kaynar su kullanmak yeşil çaydaki aroma ve besin öğelerinin çoğunu kaybedip acımsı bir çay ortaya çıkaracaktır. Ayrıca suyu yeşil çayın üzerine dökmek yerine, demlikte beklettiğiniz suyun üzerine yeşil çay ekleyerek demleme yapmalısınız.

Yeşil çay demleme süresi en fazla 2-3 dakika olmalıdır. Bu süre uzun tutulursa çayınız hem acı hem de besin değerini kaybetmiş olacaktır. Yeşil çaydaki kafeini almak istemeyenler, yeşil çayı sıcak suya koyduktan 30 saniye sonra demleme suyunu süzüp tekrar demleyebilirler . Yeşil çayın içerisindeki kafeinin büyük bir kısmı demleme esnasında ilk 30 saniye içerisinde suya karışmaktadır.

Demlenen yeşil çayınızı bardağa alırken süzmeniz gerekmektedir. Bu işlemi daha pratik hale getirebilmek için kendinden süzgeçli demlikler kullanabileceğiniz gibi yeşil çayınızı çay demleme süzgeci içine koyarak da suya bırakabilirsiniz.