Türkiye'de Siyah Çay

Türkiye’nin çayla buluşması, 1787 yılında Japonya’dan getirilen çay tohumlarının ekilmesiyle başlasa da, Bursa civarında gerçekleştirilen ekim çalışmaları olumsuz iklim şartları nedeniyle başarısız olmuştur. 

Türkiye’de çay yetiştiriciliğinin Rize ve çevresinde uygun olduğu ilk kez 1917 yılında belirlenmiş ve Rize ili Borçka kazasında çay yetiştirilmesine dair kanun çıkarılarak siyah çay üretimine başlanmıştır. Aynı yıl Çay Araştırma Enstitüsü kurularak ülkemizde çaycılığın gelişmesi yönünde faaliyetlerde bulunulmuş, böylece siyah çay üretimi ticari açıdan önem kazanmaya başlamıştır. 

Siyah çayı tutkuyla seven Türkler, kişi başına ortalama 2.3 kilogram siyah çay tüketimi ile dünyanın en çok çay içen milletleri arasında 4. sırada yer almaktadır. 

Türkiye’de her bölgede siyah çay sevilip içilse de çayın vatanı Doğu Karadeniz Bölgesi’dir. Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da 1.000 metreye kadar yükselen 758.000 dekar alanda çay tarımı yapılmaktadır. Yüksek tepelerin üzerinde yer alan çay tarlaları kış aylarında kar altında kalınca bakteriler yaşama imkanı bulamıyor ve tarım ilacı kullanmaya gerek kalmadan çay üretimi yapılabiliyor.