Siyah Çay Demleme

İyi bir siyah çay demleme işlemi için kullanılan malzemenin kalitesi kadar, demleyenin ustalığı da gerekmektedir. Üstün kalitede bir çay demi için farklı yörelerde kullanılan çeşitli teknikler olsa da tüm yöntemler için gerekli bazı temel prensipler bulunmaktadır.

Kaliteli bir çay demi için gerekli temel prensiplerden bazıları; çayın kaliteli olması, kullanılacak demliğin porselen veya cam olması, kullanılacak demliğin deterjan ile değil sadece sıcak su ile temizlenmiş olması ve kullanılacak suyun kaliteli siyah çay demlemeye elverişli durumda olması.

Çayın yetiştiği bölgeye göre demleme süreleri değişebilmektedir. Türkiye’de yetişen siyah çayların toprak ve iklim özelliklerinden dolayı demlenme süresi 15 dakikayı bulsa da diğer siyah çayların demlenme süreleri 2-7 dakika arasında değişmektedir.

Nadida siyah çayını demlemek için; su kaynatılır, kaynayan su fokurdaması duruncaya kadar bekletilir. Demleme işlemi için hazır olan suya bir miktar Nadida siyah çay eklenir ve 2-5 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Demlenen siyah çayınızı süzerek bardağınıza alabilirsiniz. Kendinden süzgeçli demlik veya çay demleme süzgeci kullanarak siyah çay demleme işleminizi daha pratik hale getirebilirsiniz.